Zegar słoneczny poziomy na busoli


Zegar słoneczny poziomy na busoli, XVIII w.
Zegar umieszczony jest na busoli w okrągłej zamykanej kopercie, a jego tarcza wraz z gnomonem znajduje się na szybce ochraniającej busolę.
W środku tarczy zegarowej znajduje się uchwyt w kształcie ptaszka, a w jego środku został umieszczony gnomon. Ma on kształt trójkątnej cienkiej blaszki, na której znajduje się skala kątowa od 40 – 60 stopni z dokładnością do jednego stopnia. Kąt nachylenia ustala się przy pomocy dziobu ptaszka,.
Busola ma grawerowaną różę wiatrów z niemieckimi skrótami nazw ośmiu kierunków geograficznych: głównych (S, W, N i O) i pośrednich (SW, NW, NO i SO) oraz podziałkę kątową 0 – 360 stopni co jeden stopień.
Zasada działania tego zegara jest podobna do typowych zegarów poziomych. Najpierw ustawiamy wskazówkę w pionie poprzez jej podniesienie, a następnie ustawiamy nachylenie na odpowiednią szerokość geograficzną. Następnie ustawiamy zegar według busoli odpowiednio do stron świata uwzględniając deklinacje magnetyczną. Wówczas na tarczy cień wskaże godzinę czasu prawdziwego.