DZIAŁ HISTORYCZNO – ARTYSTYCZNY
Dział gromadzi zróżnicowaną tematycznie kolekcję i obejmuje prawie 7 tysięcy obiektów.
Znaczące miejsce w zbiorach działu zajmują pamiątki po założycielach Muzeum – rodzinie Przypkowskich; nasi goście zwiedzają mieszkanie doktora Feliksa, mieszczące się w zabytkowej kamienicy.
Część zbiorów stanowią dokumentacja dotycząca Kapituły Orderu Białego Kruka; judaika; dużym zainteresowaniem cieszą się materiały legionowe oraz pamiątki związane z Józefem Piłsudskim, jak również fotografie /szczególnie te przedstawiające Jędrzejów na początku XX wieku/ i zbiory filokartystyczne.
Dużą atrakcją są też wnętrza urządzone jak pałacowe, z umeblowaniem z XVIII/XIX w.; ozdobą tych zbiorów jest zespół rokokowych kurdybanów.
W ostatnim czasie pozyskano niezwykle cenną kolekcje dawnych aparatów i sprzętu fotograficznego.
DZIAŁ GASTRONOMII
Zbiór pamiątek związanych z kuchnią – przeszło 2 tysiące obiektów – zawdzięczamy jednej z licznych pasji pierwszego dyrektora Muzeum Tadeusza Przypkowskiego, który interesował się między innymi gastronomią.
Jednym z najchętniej oglądanych przez turystów pomieszczeniem jest kuchnia: niewielka, przytulna, z białym kredensem i piecem chlebowym. Zwiedzający mają też okazję zobaczyć zabytkowe piwnice – tutaj stare rondle, patelnie, kotły do gotowania, formy do pieczenia, moździerze, samowary i in.
Na kolekcję składają się również dawne przepisy kulinarne, prospekty reklamowe oraz menu różnych restauracji.
GRAFIKA I EKSLIBRIS
Zapoczątkowany przez Feliksa Przypkowskiego „Dział grafiki i ekslibrisu” liczy blisko 25 tyś. znaków książkowych i grafik od XVI do XX wieku. Syn Feliksa, Tadeusz, był jednym z najlepszych linorytników w Polsce. Własnoręcznie wykonał takich znaków ponad 200. Prawie wszystkie są barwne, o śmiałych połączeniach kolorystycznych.
Wśród ekslibrisów i grafiki znajdują się w Muzeum prace autorstwa Zbigniewa Dolatowskiego, Janusza Halickiego, Wojciecha Jakubowskiego, Aliny Kalczyńskiej. Ekslibrisy heraldyczne i zabytkowe europejskie.
Na szczególną uwagę zasługuje pokaźny zespół drzeworytów artystycznych Tadeusza Cieślewskiego i Stefana Mrożewskiego – twórców zaprzyjaźnionych z Przypkowskimi i goszczących wielokrotnie w Jędrzejowie.