Moja pierwsza wizyta w muzeum
Witamy w Muzeum! Zapraszamy na niezwykłą wycieczkę! I spotkanie z różnymi ciekawymi przedmiotami z dawnych czasów. Wszystkie będzie można zobaczyć z bliska, a niektórych nawet dotknąć! W czasie wędrówki po muzealnych zakamarkach porozmawiamy o tym, czym jest muzeum, po co powstaje i jakie pełni funkcje. Dowiemy się, kto w muzeum pracuje i nauczymy się ważnych słów z „muzealnego słownika”. Zastanowimy się też, czy wizyta w muzeum może być zabawą?
Lekcja muzealna dla przedszkoli oraz kl. I-III szkół podstawowych
Skarby doktora Feliksa – w dawnym mieszkaniu kolekcjonera
Doktor Feliks Przypkowski mieszkał kiedyś w Jędrzejowie. Był lekarzem i leczył ludzi. Odwiedzimy jego mieszkanie. Poza pracą miał liczne zainteresowania i zbierał różne tajemnicze przedmioty. Niektóre z nich to prawdziwe skarby! Poszukamy ich wspólnie i porozmawiamy o nich.
Spotkanie (opcjonalnie) uzupełniają zajęcia plastyczne.
Lekcja muzealna dla kl. I-III szkół podstawowych
„Biją słoneczne godziny w Jędrzejowie…” – słoneczny pomiar czasu
Jędrzejów słynie z jednej z największych na świecie kolekcji zegarów słonecznych. Rodzina Przypkowskich zgromadziła wyjątkowe przyrządy do mierzenia czasu za pomocą naszej Gwiazdy. Jedne pokazują czas za pomocą cienia, inne – plamką światła, a niektóre nawet… strzelają. Jak działa taki zegar? Jak odczytać na nim godzinę? O czym mówią sentencje, umieszczane na niektórych zegarach słonecznych?
Lekcja muzealna dla kl. IV-VIII szkół podstawowych i dla szkół średnich.
W dawnej kuchni i spiżarni
Kuchnia to miejsce, gdzie tradycje są troskliwie pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jedną z licznych pasji Tadeusza Przypkowskiego była gastronomia, stąd w Jędrzejowie znajduje się niezwykły zbiór pamiątek związanych z dawną kuchnią.
Czym jest samowar? Do czego służył moździerz? Jak w dawnych czasach przyrządzano kawę? Jak samemu zrobić lody? Odszyfrujemy tajemnicze „sekrety” kuchmistrzów z dawnych wieków.
W trakcie zajęć prowadzonych na naszej nowej wystawie stałej zobaczymy zabytkowe naczynia i przybory kuchenne oraz poznamy dawne sposoby przygotowywania potraw.
Spotkanie (opcjonalnie) uzupełniają warsztaty.
Lekcja muzealna dla kl. I-VIII szkół podstawowych.
Śladami Komendanta Piłsudskiego
W czasie I wojny światowej Jędrzejów odegrał szczególną rolę. Był on pierwszym przystankiem dla żołnierzy I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego po przekroczeniu przez nich granicy zaborów austriackiego i rosyjskiego w sierpniu 1914 r., a później miejscem zakwaterowania i ważnym etapem szlaku bojowego. Zapraszamy na opowieść o historii Wielkiej Wojny z perspektywy Jędrzejowa i jednego z przyjaznych Piłsudskiemu domów. Gdzie siadywał Komendant podczas gościny u Przypkowskich? Kto „postrzelił” biblioteczkę? Jak wyglądało życie codzienne w cieniu wojny? Usłyszymy fragmenty wspomnień Zofii Przypkowskiej o tych niezwykłych czasach.
Zajęcia prowadzone są w autentycznych wnętrzach, gdzie gościł Komendant i jego legioniści, uzupełniane licznymi pamiątkami, archiwalnymi zdjęciami i dokumentami związanymi z tamtymi wydarzeniami.
Lekcja muzealna dla szkół podstawowych i średnich.
Białe kruki – starodruki
Biblioteka w muzeum w Jędrzejowie kryje wiele fantastycznych pozycji. Mamy drugie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika z 1566 r., książki z autografami Heweliusza, Kartezjusza i Huygensa. Co to jest starodruk, a co inkunabuł? Dlaczego czytamy „od deski do deski”? Zobaczymy książki wielkości pudełka od zapałek i księgi tak duże, że trudno je podnieść! W jakim celu książki przymocowywano łańcuchem do stołu? Czym są ekslibrisy i dlaczego umieszczano je w książkach? Kto to byli Blemmjowie?
Lekcja połączona z pokazem najciekawszych egzemplarzy ze zbiorów muzeum.
Lekcja muzealna dla szkół podstawowych i średnich.
Niebo za oknem
Wszechświat to miejsce skrywające wiele tajemnic. Wśród nich odnajdziemy, planety, gwiazdy, mgławice i galaktyki. Skąd one się wzięły? Jak powstał kosmos? Co to jest układ słoneczny? W trakcie zajęć na chwilę przeniesiemy się do uniwersum, gdzie poznamy: odpowiedzi na te pytania oraz wiele fascynujących skarbów otaczającego nas nieba.
Lekcja muzealna dla przedszkoli, szkół podstawowych i średnich.
Lekcja w formie prezentacji ze slajdami.
Słońce – nasza gwiazda
Unosząc głowę możemy dostrzec jasną żółtą kulę na niebie. Czy zadajemy sobie pytanie co to jest Słońce i skąd się wzięło? Dlaczego Słońce świeci? Poznając różne ciekawostki na temat Słońca, które pozwolą lepiej zrozumieć jego znaczenie dla naszego codziennego życia.
Lekcja muzealna dla kl. IV-VIII szkół podstawowych i dla szkół średnich.
Lekcja w formie prezentacji ze slajdami.
Śladami Mikołaja Kopernika w Jędrzejowie
Mikołaj Kopernik prawdopodobnie nie wiedział w ogóle o istnieniu Jędrzejowa. Jednak w Muzeum im. Przypkowskich, dzięki temu, że jego założyciele interesowali się astronomią, jest dziś wiele pamiątek związanych z wielkim odkrywcą. Najbardziej znany jest oczywiście oryginalny egzemplarz II wydania De revolutionibus orbium coelestium z 1566 r., ale są też inne, nie mniej ciekawe obiekty – warto je poznać! A przy okazji dowiedzieć się więcej o naszym wielkim astronomie.
Lekcja muzealna dla szkół podstawowych i średnich.
Lekcja w formie prezentacji ze slajdami.
Ekslibris i grafika
Ekslibris – co to za znak? To znak własnościowy książki, najczęściej ozdobny, wykonany techniką graficzną. Jest najwłaściwszym sposobem oznaczania własności książki, a jako miniaturowe dzieło sztuki graficznej jest dowodem kultury jej właściciela. Grafika – to sztuka plastyczna, pozwalająca na powielenie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio wykonanej matrycy – z drewnianego klocka, miedzianej płyty, czy nawet płytki linoleum. W naszych zbiorach mamy ryciny i ekslibrisy wykonane wszelkimi możliwymi technikami graficznymi, przez wybitnych artystów światowej sławy. Podczas zajęć zobaczymy ich wybór i poznamy tajemnice różnych technik graficznych. Poznamy też krótką historię ekslibrisu i jakie elementy powinien on zawierać. A na koniec – samodzielnie zaprojektujemy i wykonamy swój własny ekslibris.
Lekcja muzealna dla kl. IV-VIII szkół podstawowych i dla szkół średnich.