Zegar słoneczny dwutabliczkowy – typu Dieppe


Zegar słoneczny dwutabliczkowy – typu Dieppe, Francja, poł. XVII w.
 
Zegar składa się z dwóch grawerowanych tabliczek o różnych grubościach, które po zamknięciu są blokowane za pomocą dwóch haczyków, a po otwarciu tworzą kąt 90 stopni.
Górna płytka na wierzchniej stronie zawiera wykres gnomoniczny zegara równikowego, który zawiera arabskie oznaczenia godzin 2 razy po 12 co jedną godzinę. Linie pełnych godzin przechodzą przez całą szerokość pierścienia, a linie półgodzin w postaci krótszych kresek. W centrum wykresu równikowego znajduje się wykres zegara biegunowego z arabskimi oznaczeniami 8-12-4 co jedną godzinę. W środku, na wewnętrznej stronie płytki, powinny znajdować się trzy obrotowe tarcze (obecnie brak). Wzdłuż krawędzi bocznej znajduje się skala kątowa, od 0 – 80 stopni co dziesięć stopni z dokładnością do pięciu stopni.
Druga tabliczka, na wewnętrznej stronie, w otworze umieszczono kompas. Pomiędzy ramionami róży znajdują się nazwy europejskich miast wraz z ich szerokościami geograficznymi. Na kompasie powinna być umieszczona tarcza zegara analemmatycznego (obecnie brak). Na obwodzie kompasu znajduje się tarcza zegara poziomego, która zawiera arabskie oznaczenia godzin w zakresie od 5-12-7 co jedna godzinę. Linie pełnych godzin przechodzą przez całą szerokość pierścienia, natomiast odstępy półgodzinne w postaci krótszych kresek. Z punktu środkowego wykresu wychodzi nić łącząca obie tabliczki służy ona jako gnomon.
Na odwrocie płytki znajduje się koliste wycięcie w którym powinna być tarcza z kalendarzem (brak).Z boku płytki znajduje się niewielki zamykany otwór na wskazówkę dla zegara równikowego i biegunowego (obecnie brak).