Zegar słoneczny równikowy – typu augsburskiego


Zegar słoneczny równikowy – typu augsburskiego, Niemcy, 1784-1843
 
Zegar o ośmiobocznej podstawie z, okrągłym wycięciem na kompas, pierścieniową tarczą zegarową i łukiem ze skalą kątową. W środku wycięcia kompas z czteroramienną różą wiatrów opisaną w języku łacińskim skrótami nazw głównych kierunków geograficznych oraz w formie strzały zachodnią deklinacją magnetyczną ok. 20 stopni w kierunku OC.
Od strony północnej na zawiasie znajduje się pierścieniowa tarcza zegarowa z podziałką opisaną arabskimi cyframi w zakresie 3-12-9 co jedną godzinę i odstępami półgodzinnymi w postaci kropek. W środku tarczy jest składana beleczka z umieszczonym w centrum gnomonem. Blaszka znajdująca się pomiędzy godzinami 3 i 7 służy do blokowania gnomonu na czas odczytu godziny oraz transportu.
Od strony zachodniej na zawiasie znajduje się łuk ze skalą kątową opisaną arabskimi cyframi w zakresie od 15 do 85 stopni co dziesięć z dokładnością do jednego stopnia.
Do zegara dołączona jest drukowana instrukcja, która posiada z jednej strony wykaz 156 europejskich miast wraz z ich szerokościami geograficznymi, w tym Kraków, Gdańsk, Szczecin i Chełm.
Zegar nie posiada pionu i nóżek, wobec tego nie ma on możliwości regulacji w poziomie.
Aby odczytać godzinę należy ustawić tarczę zegarową na odpowiednią szerokość geograficzną i zorientować go odpowiednio do stron świata przy użyciu kompasu uwzględniając, przy tym deklinację magnetyczną. Wówczas z cienia na zegarze odczytamy godzinę czasu prawdziwego słonecznego.