Zegar słoneczny poziomy


Zegar słoneczny poziomy, Czechy, koniec XVI w.
 
Zegar horyzontalny z kwadratową podstawą wykonany z pozłacanej miedzi. Posiada on dwa wykresy gnomoniczne, w tym jeden z kalendarzem oraz różę wiatrów.
Pierwszy wykres gnomoniczny opisany jest rzymskimi oznaczeniami godzin w zakresie od IIII-XII-VIII co jedną godzinę. Dodatkowo interwały czasowe: kwadransy i półgodziny są zakreskowane co drugie pole. Na wykresie umieszczono też arabskie oznaczenia kątowe godzin w zakresie od 0 do 15 stopni co jeden stopień z zaznaczeniem 5, 10 i 15 stopni. Zegar wskazuje czas prawdziwy słoneczny.
Drugi wykres gnomoniczny znajduje się w centrum płytki. Opisany jest arabskimi oznaczeniami godzin w zakresie od 8 – 24 co jedną godzinę (oznaczenia godzin znajdują się na początku i końcu linii w kształcie łuku). Wskazuje on godziny włoskie. Dodatkowo zawiera kalendarz. Linie w kształcie elipsy, których końce są opisane symbolami znaków zodiaku po 6 na każdej ze stron: z jednej – rak, lew, panna, waga, skorpion, strzelec, a z drugiej – koziorożec, wodnik, ryby, baran, byk oraz bliźnięta.
Pomiędzy wykresami gnomonicznymi znajdują się oznaczenia 32-kierunkowej róży wiatrów w języku flamandzkim.
U podstawy gnomonu (obecnie brak) – centralny punkt wykresu gnomonicznego, znajduje się symbol słońca w postaci promieniście rozchodzących się linii. Obok znajduje się niewielki kompas z nazwami w języku łacińskim czterech głównych kierunków geograficznych. Na kompasie zaznaczono deklinację magnetyczną w postaci dwóch linii umieszczonych po obu stronach kierunku południe-północ.