Zegar słoneczny magnetyczny z przekładnią kalendarzową


Zegar słoneczny magnetyczny z przekładnią kalendarzową, Persja, XVIII w.
 
Zegar ma kształt metalowej okrągłej puszki, przypomina zegar mechaniczny tzw. cebulę.
Na wewnętrznej stronie górnego wieczka przymocowano za pomocą trzech nitów koło z długim zdobionym mosiężnym wskaźnikiem, służącym do ustawiania deklinacji magnetycznej na skali kątowej, znajdującej się poniżej. W zakresie od 20-0-20 stopni w kierunku wschodnim i zachodnim, co 10 stopni z dokładnością do 1 stopnia. W drugim końcu wskaźnika znajduje się uchwyt służący do przechowywania na czas transportu igły magnetycznej. Na wewnętrznej stronie dolnego wieczka znajduje się tylko okrągłe koło również zamocowane za pomocą trzech nitów.
W środku puszki znajduje się okrągła płytka zawierająca, z jednej strony tarczę zegarową, igłę magnetyczna, a z drugiej kalendarz. Tarcza zegarowa zawiera dwa rodzaje oznaczeń godzinowych. Pierwszy z nich, jest opisany cyframi rzymskimi w zakresie od VI-XII-VI co jedną godzinę, z tym, że godzina 8 opisana jest jako IIX w odróżnieniu od tradycyjnej rzymskiej VIII. Drugi jest opisany arabskimi cyframi w zakresie od 7-12-5 co jedną godzinę.
W środku tarczy znajduje się wycięcie w kształcie krzyża, w którym osadzona jest igła magnetyczna. Kalendarz ma kształt owalu, na obwodzie którego w dwóch wierszach znajdują się łacińskie nazwy, w pierwszym znaków zodiaku, a w drugim miesięcy, każde pole podzielone jest na odstępy pięciodniowe. W centrum kalendarza znajduje się ruchoma owalna płytka ze wskaźnikiem.
Zastosowanie skali godzinowej w postaci cyfr arabskich i rzymskich, prawdopodobnie ma ułatwić posługiwanie się zegarem osobom znającym tylko jeden rodzaj cyfr. A odbywa się to poprzez obrót płytki i ustawieniu jej w odpowiedniej pozycji roboczej według punktów znajdujących się na wprost godziny 12 tj., kropka i nacięcie w krawędzi a na obwodzie pierścienia w postaci linii znajdującej się od strony zawiasy.
Przyrząd wskazuje godziny podobnie jak zegar analemmatyczny, z tym, że najpierw należy ustawić dany dzień miesiąca na kalendarzu. Następnie całość ustawić odpowiednio do stron świata, uwzględniając przy tym deklinacje magnetyczną i z położenia igły magnetycznej odczytuje się godzinę czasu prawdziwego słonecznego.