Balsaminka

Balsaminka jest ozdobną puszką na wonności, której używa się na zakończenie szabatu, podczas ceremonii hawdali, czyli symbolicznego oddzielania czasu świętego od świeckiego. Na ceremonię tę składa się kidusz (modlitwa odmawiana przez pana domu nad kielichem wina), błogosławieństwo przed wdychaniem wonności, błogosławieństwo dotyczące światła hawdalowej świecy oraz oddzielenie (czyli modlitwa Hawdala).
Obyczaj ten nawiązuje do ofiar kadzidlanych składanych w Świątyni Jerozolimskiej.

Balsaminki wykonywane są głównie ze srebra, plateru lub drewna. Jednym z ich popularniejszych kształtów jest kształt wieżyczki zwieńczonej iglicą z chorągwią. Spotkać można także balsaminki w kształcie owoców, kwiatów, drzew, ryb, domków i wiele innych.

———————————————————————————

Post opublikowany w ramach Dni Pamięci, 14-20.IX.2020 r., publikowany jednocześnie na stronie Cmentarz żydowski w Jędrzejowie – Archiwum Pamięci ינדז’יוב.
Eksponat pochodzi ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich.

Tekst – Klaudia Kwiecińska, fot.: Rafał Zaczkowski