Zegar słoneczny równikowy – typu augsburskiego


Zegar słoneczny równikowy – typu augsburskiego, Niemcy, XVIII w.
Zegar ma kształt ośmiobocznej płytki, która posiada okrągłe wycięcie na kompas. Kompas zawiera 16 kierunkową różę wiatrów ze skrótami w języku łacińskim głównych kierunków geograficznych.
Do podstawy zostało przymocowane na zawiasie pierścieniowe koło równikowe (tarcza zegara) z godzinami III-XII-IX. Podziałki półgodzinne są w kształcie małych strzałek skierowanych do wewnątrz. Przez środek tarczy koła równikowego przechodzi obrotowa beleczka z centralnie umieszczonym na stałe gnomonem w kształcie igły. Beleczka jest blokowana przy pomocy blaszki wychodzącej z tarczy znajdującej się pomiędzy godzinami 3 i 7. W boku pierścienia jest wykonane niewielkie wycięcie, w którym umieszcza się łuk ze skalą kątową w celu ustawienia kąta nachylenia tarczy zegarowej.
Łuk ze skalą kątową jest składany i znajduje się po stronie zachodniej zegara. Skala na nim umieszczona zawiera oznaczenia od 20-80 co dziesięć stopni z dokładnością do dwóch stopni. Początek skali zaczyna się od 10 stopni, a kończy na 90 z tym, że brak jest oznaczeń tych wartości.
Na odwrocie zegara słonecznego wypisano nazwy sześciu miast wraz z ich szerokościami geograficznymi.