Zegar słoneczny równikowy – typu augsburskiego, Augsburg, II poł. XVIII w.
Zegar słoneczny w postaci ośmiobocznej płytki stanowiącej podstawę zegara posiada okrągłe wycięcie na kompas i spoczywa na trzech toczonych nóżkach.
Po stronie zachodniej do podstawy został przymocowany łuk ze skalą kątową z oznaczeniami od 10-85 stopni co dwa stopnie, a od strony północnej pierścieniowe koło równikowe zmniejszające swą grubość ku górze z godzinami: III-XII-IX na wierzchniej stronie i 3-12-9 na wewnętrznej. Podziałki półgodzinne są w kształcie małych strzałek skierowanych do wewnątrz. Przez środek tarczy koła równikowego przechodzi obrotowa beleczka z centralnie umieszczonym na stałe gnomonem w kształcie igły. Od strony południowej umieszczono składany pion w oprawie na zawiaskach. Kompas posiada grawerowaną różę wiatrów wskazującą 16 kierunków geograficznych, skróty nazw w języku niemieckim czterech głównych stron świata oraz zaznaczoną deklinację magnetyczną w postaci strzałki i przesuniętą w kierunku OC.
Na spodzie busoli natomiast są nazwy ośmiu miast wraz z ich szerokościami geograficznymi. Dodatkowo zegar posiada ośmioboczne kartonowe etui oklejone dekoracyjnym barwnym drukowanym w liściasty ornament i tłoczonym papierem ze złoceniami. Do zegara dołączone też jest drukowane na papierze objaśnienie używania zegara w języku francuskim podpisane: André Vogler, faifeur des compas a Augsbourg, a na drugiej stronie wykaz 158 miast wraz ich z szerokościami geograficznymi.