Tarcza przeliczeniowa godzin księżycowych na godziny słoneczne i wieczny kalendarz


Tarcza przeliczeniowa godzin księżycowych na godziny słoneczne i wieczny kalendarz, Niemcy, ok. 1700 r.
 
Przyrząd składa się z czterech grawerowanych kolistych tarcz złączonych ze sobą, które można przesuwać względem siebie poprzez ich obracanie.
Na wierzchniej stronie znajdują się dwie tarcze. Pierwsza zawiera arabskie oznaczenia godzin, na drugiej zaś znajdują się oznaczenia godzin słonecznych w postaci cyfr rzymskich i dni miesiąca księżycowego w postaci cyfr arabskich. Tarczę ustawia się tak, aby wskaźnik był na danym dniu miesiąca, wówczas znając godzinę odczytaną z zegara księżycowego poprzez porównanie przeliczymy na godziny słoneczne. W kolistym otworze zobaczymy fazę księżyca w jakiej danej chwili się on znajduje.
Na odwrocie znajdują się kolejne dwie tarcze. Pierwsza tarcza posiada oznaczenia w języku niemieckim: miesiąc w roku, bieg Słońca, długość dnia i nocy, wschód i zachód Słońca. Druga tarcza posiada ząbkowane wycięcie z oznaczeniami planet, słońca i księżyca jako dni tygodnia. W centrum tarczy w kilku koncentrycznych polach znajdują się arabskie cyfry i znaki zodiaku, które wykorzystywane są do ustawiania wierzchniej tarczy. Obracając tarczą z symbolami planet ustawia się je na poszczególne liczby na brzegu tarczy odpowiadające dniom miesiąca.