Wystawa „Golem”


Marcin Zawicki „Golem”
Według żydowskiej legendy golem to istota utworzona z gliny na kształt człowieka, ale pozbawiona duszy, którą można ożywić za pomocą tajemnych rytuałów i modłów. Miał tego dokonać w XVI w. praski rabin Jehuda Löw Ben Bezalel, aby obronić siebie i swoich współwyznawców przed prześladowaniami. Jednak po obronie Żydów golem wymknął się spod kontroli swoich twórców…
Zagadnienie ożywiania tego, co nieożywione podejmuje Marcin Zawicki (ur. 1985) jest wykładowcą (w stopniu doktora habilitowanego) na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym ostatnio (2021) pierwszego wyróżnienia STRABAG Artaward International w Wiedniu.
Na wystawie prezentowane są prace z cyklu „Golem”, uzupełnione kilkoma pracami z lat wcześniejszych, stanowiącymi jego genezę w twórczości artysty oraz instalacja site-specific, łącząca obrazy i twory artysty z obiektami ze zbiorów muzeum. Wystawę uzupełniają interwencje artysty i kuratorki w ekspozycje stałe muzeum.
Kuratorka: Matylda Prus
Przedłużona do 24 października 2021 r.