Ekspozycje stałe

Ekspozycje stałe znajdują się w dwóch zabytkowych kamienicach przy Pl. T. Kościuszki w Jędrzejowie. Numer 7 - budynek dawnej apteki cysterskiej z początku XVIII w. przebudowany w XIX w. i XX w oraz numer 8 - dawny dom Przypkowskich wzniesiony w XIX w. i przebudowany w 1905 roku. Ekspozycja prezentuje zabytkowe wnętrza - mieszkanie rodziny Przypkowskich według stanu z przed I wojny światowej zrekonstruowany apartament w stylu XVIII w., ekspozycję zegarów słonecznych i mechanicznych oraz ekspozycję dawnej gastronomii i farmacji w zabytkowych piwnicach.

Poczekalnia

01-poczekalnia

Przedpokój dawnego mieszkania Przypkowskich, służył jako poczekalnia dla pacjentów doktora Feliksa Przypkowskiego, obecnie znajdują się tu portrety fundatorów Muzeum oraz genologia rodu.

Gabinet lekarski

02-gabinet feliksa

Tu dr Feliks Przypkowski przyjmował swoich pacjentów oraz pracował naukowo w dziedzinach medycyny, astronomii i gnomoniki. Podczas I wojny światowej kwatera Komendanta Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

Biblioteczka

03-biblioteczka

Podręczny księgozbiór rodziny Przypkowskich, tu również grywano w szachy. Komendant Piłsudski rozgrywał partie sam ze sobą.

Szary salon

04-szary salon

Tu przyjmowano gości oraz organizowano amatorskie koncerty. W zabytkowych gablotach ekspozycje części zbiorów do pomiaru czasu, w tym modeli wykonanych przez Feliksa Przypkowskiego.

Jadalnia

05-jadalnia

Tu rodzina zbierała się na posiłki oraz słuchano radia (zachowany oryginalny odbiornik sprzed 1939r.). Na uwagę zasługuje zespół mebli w stylu zakopiańskim, na kredensie samowary, w których przygotowywano herbatę.

Sypialnia

06-sypialnia

Pokój sypialny Zofii i Feliksa Przypkowskich - proste, żelazne łóżka, toaletka z przyborami do mycia oraz bidet i nocnik - typowe wyposażenie mieszkaniowe, w którym nie było łazienki.

Kuchnia

07-kuchnia

Najważniejszy obiekt to duży piec kaflowy z komorą do pieczenia chleba oraz trzonem kuchennym, ponadto lodówka na lód przechowywany od zimy oraz różnego rodzaju przybory gastronomiczne.

Pokój niebieski

08-niebieski

Zbiór zegarów mechanicznych prezentuje obiekty od niewielkich pektoralików do dużych zegarów szafowych. Unikalny zegar - kula zwiesza się z sufitu.

Ekspozycja zegarów słonecznych

09-ekspozycja

To najważniejsza kolekcja w muzeum - zegary słoneczne niemal wszystkich typów produkowanych w XVI - XIX w., np: norymberskie, augsburskie, Dieppe, paryskie, równikowe, wysokościowe i inne.

Salonik Malinowy

10-malinowy

Wnętrze zaprojektowane i wykonane podczas remontu kapitalnego w latach 1980-tych w stylu XVIII w. do pomieszczenia zabytkowego wyposażenia (meble, obrazy). Najcenniejsze dzieło to portret astronoma z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Kurdybany

11-kurdybany

Na ścianach zespół rokokowych kurdybanów (skóra dekorowana) w szafkach porcelana (Miśnia, Berlin), srebra stołowe w tym wózek do serwowania starego wina.

Sypialnia na apartamencie

12-sypialnia

Wykonana w latach 1980-tych rekonstrukcja dawnej sypialni z alkową odgrodzoną kotarą. Zabytkowy wystrój, w tym rokokowa szafa, empirowe lustro, gobelin, haftowany krucyfiks.

Ekspozycja naczyń aptecznych w zabytkowej piwnicy

13-naczynia apteczne

Pozostałość po aptece, która niegdyś znajdowała się w budynku zakupionym przez muzeum, dawne naczynia i przybory apteczne eksponowane są w piwnicach razem z działem gastronomii.

Ekspozycja naczyń gastronomicznych w zabytkowej piwnicy

14-piwnice

Dawne naczynia i przybory kuchenne służące do przyrządzania i serwowania potraw i napitków, np: rondle, kociołki, samowary, syfony, aparat destylacyjny, butle i gęsiorki.