Plan wystaw w roku 2020


Wystawy czasowe w Pawilonie Wystawowym:

„Muzy pośród oręża” – kontynuacja z 2019 r., do 16 lutego 2020 r. Zorganizowana z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wystawa czasowa poświęcona artystom, którzy podczas okupacji hitlerowskiej znaleźli schronienie w domu Przypkowskich i tutaj przez dłuższy czas mieszkali i tworzyli. Zestawienie dzieł Tadeusza Cieślewskiego, syna Zofii Fijałkowskiej, Stefana Mrożewskiego, Romana Palestra, Tadeusza Przypkowskiego, Jadwigi Umińskiej i Moniki Żeromskiej, jak również archiwalne zdjęcia, dokumenty i pamiątki związane z artystami i z wojenną przeszłością w Jędrzejowie, w tym meble i sprzęty użytkowe. Wystawa ze zbiorów własnych oraz wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Kielcach i z kolekcji prywatnych.

„Moje Prezentacje” – 7 marca – 5 kwietnia. Wystawa prac fotograficznych artystów z całej Polski, zorganizowana w ramach XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Fotograficznego „PONIDZIE 2019”, prezentowana w ub. roku w Galerii BWA „Zielona” w Busku-Zdroju, w ramach wspólnego projektu.

„Malarstwo Marcina Zawickiego” (tytuł roboczy) – 24 kwietnia – 12 lipca. Wystawa malarstwa i instalacji Marcina Zawickiego, wykładowcy na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, laureata licznych ogólnopolskich konkursów artystycznych, którego prace znajdują się m.in. w kilku muzeach narodowych.
Marcin Zawicki (ur. 1985). Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku w 2010 r. w pracowni prof. Teresy Miszkin. Asystent w pracowniach rysunku na Wydziale Malarstwa w tejże uczelni, gdzie w 2015 roku obronił pracę doktorską. Mieszka i pracuje w Gdańsku, zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz instalacjami przestrzennymi. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jego prace zostały zakupione m.in. do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Tworzy trójwymiarowe fantastyczne-surrealistyczne makietki, które później przenosi na płótno z iluzjonistyczną dbałością o szczegóły, w rezultacie czego powstają niezwykle nastrojowe kompozycje. Na wystawie oprócz obrazów pokażemy makietki, na podstawie których powstały.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – 24 lipca – 4 października. XII edycja biennale Twórców Ziemi Jędrzejowskiej; prezentacja prac w różnych technikach z lat 2018-2020.

„Malarstwo Igora Przybylskiego” (tytuł roboczy) – 17 października 2020 – 7 stycznia 2021 r. Wystawa malarstwa Igora Przybylskiego, wykładowcy na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autora licznych wystaw indywidualnych i uczestnika kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Igor Przybylski (ur. 1974). Dyplom w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego na Wydziale Malarstwa na ASP w Warszawie w 2002 r. Od 2003 r. pracuje w tejże pracowni, habilitacja 2019. Uprawia malarstwo, tworzy filmy, fotografie i performance. Autor ponad 30 wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Fascynuje się koleją i autobusami, co znajduje dobitne odbicie w jego twórczości. Najbardziej interesują go te egzemplarze środków komunikacji, których lata świetności już minęły i powoli zostają wycofywane z użytku. Nadaje to jego projektom szczególnej nuty nostalgii. Od 2017 r. realizuje projekt „Autosan”, który objął również autobusy tej marki eksploatowane w Jędrzejowie i okolicach

Wystawy czasowe w Małej Galerii:

Ponieważ wnętrza Małej Galerii wciąż wymagają remontu po awarii c.o. w 2018 r., terminy wystaw, jak również ewentualną organizację następnych wystaw uzależniamy od terminu zakończenia remontu.

„Dawna kuchnia w muzeach na świecie” – (termin równoczesny z otwarciem wystawy gastronomicznej w piwnicach, czas trwania – ok. 2 miesiące). Wystawa współczesnych zdjęć pokazujących wystawy dawnej gastronomii w różnych muzeach na świecie, w tym aranżacje dawnych kuchni w zamkach i pałacach, które obecnie są udostępnione dla zwiedzających.

„Janina Mokrzycka (1911-2006) – fotografia” – (termin do ustalenia, czas trwania – ok. 2 miesiące). Wystawa prac fotograficznych (martwe natury, portrety, akty) z lat 50. XX w. Janiny Mokrzyckiej, członkini ZPAF, której archiwum fotograficzne trafiło po jej śmierci do Instytutu Sztuki PAN w Warszawie.

„Na szkle zapamiętane – fotografie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości” – (termin do ustalenia, czas trwania – ok. 2 miesiące). Wystawa współczesnych powiększeń ze szklanych negatywów z lat 1906-1939, wykonanych przez najstarszą polską instytucję zajmującą się ochroną zabytków – widoki zabytków w Polsce, w tym na terenie Świętokrzyskiego. Zdjęcia ze zbiorów Instytutu Sztuki PAN w Warszawie.

Inne:

Jędrzejowska Noc Muzeów, we współpracy z Jędrzejowską Kolejką Dojazdową i Archiopactwem Cystersów i ewent. innymi instytucjami, 16 maja

„W dawnej kuchni i spiżarni. Zabytki gastronomii ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie” – nowa ekspozycja stała w zabytkowych piwnicach. Otwarcie przewidziane po wyremontowaniu podłóg w Małej Galerii (obecnie trwa zbieranie ofert od wykonawców).

Pokaz filmu pt. „Zegary” z 1984 r. (film fabularny zrealizowany we wnętrzach Muzeum, z uczniami ówczesnej SP 1 jako statystami), z prelekcją i slajdami, termin do ustalenia z Jędrzejowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku (jesień).