Zegar słoneczny równikowy, Jędrzejów, 1898 r.
Dzisiaj przedstawiamy kolejny zegar wykonany przez założyciela Muzeum Feliksa Przypkowskiego, którego największą pasją było konstruowanie zegarów słonecznych.
Tarcza zegarowa jest umieszczona na pierścieniu wewnątrz kwadratowej ramki. Opisana jest arabskimi oznaczeniami godzin w zakresie 4-12-8 co jedną godzinę z dokładnością do 15 minut. Linie o szerokości pierścienia to pełne godziny, krótsze linie to półgodziny, a najkrótsze to kwadranse. Na kwadratowej ramce znajduje się drewniany uchwyt służący do regulowania kąta nachylenia tarczy zegarowej.
Na desce umieszczono łuk ze skalą kątową, pion, kompas oraz kartonową naklejkę. Łuk posiada skalę kątową w zakresie od 0 do 90 stopni z dokładnością do jednego stopnia. Pion w kształcie płaskiej deseczki odwróconej litery Y, w górnej części znajduje się mosiężny uchwyt do zawieszania nici z ciężarkiem – pionu (obecnie brak). Kompas z 16 kierunkową różą wiatrów, igłą magnetyczną (kierunek północy oznaczony kolorem niebieskim) oraz niemieckimi skrótami nazw kierunków geograficznych. Kartonowa naklejka zawiera: tabelę RÓWNANIE CZASU wraz z wyliczeniami dla całego roku w odstępach dziesięciodniowych, strzałę skierowaną na południe oraz polskie pełne nazwy głównych kierunków geograficznych: WSCHÓD, POŁUDNIE, ZACHÓD, PÓŁNOC.