Zegar słoneczny słupkowy


Zegar słoneczny słupkowy, Niemcy, 1657 r.
Dzisiaj prezentujemy kolejny zegar słoneczny wysokościowy, gdzie długość cienia zależna jest od wysokości położenia słońca nad horyzontem.
Zegar ma kształt walca, a jego tarczę wykonano z mosiężnej tulei, na której metodą rytowania naniesiono wykres gnomoniczny.
W dolnej części zegara znajduje się podziałka z pionowymi liniami, która zawiera w dwóch wierszach pierwsze litery łacińskich nazw miesięcy dla całego roku. Wykres gnomoniczny składa się z krzywych wykreślonych tylko dla jednej połowy roku. Opisano je arabskimi oznaczeniami godzin w dwóch kolumnach na początku wykresu, po lewej godziny do południowe od 4-12 a po prawej godziny popołudniowe od 12-8 w odstępach jednogodzinnych.
Zastosowanie tego typu rozwiązania pokazuje, że ustawienie zegara na dowolną datę odpowiada dwóm dniom w roku, w których wysokość słońca nad horyzontem jest identyczna. Na tarczy na liniach pionowych znajdują się arabskie cyfry wraz początkowymi literami łacińskich nazw miesięcy. Są to daty informujące kiedy słońce wchodzi w dany znaku zodiaku.
W dolnej części jest niewielkie nacięcie, w którym na czas transportu chowa się składany mosiężny gnomon. Gnomon ma kształt cienkiej blaszki stylizowanej na kształt mitycznego smoka.