Zegar słoneczny dwutabliczkowy – typu Dieppe, Austria, 1659 r.
Dzisiaj zaprezentujemy kolejny zegar z kości słoniowej, zegar słoneczny dwutabliczkowy typu Dieppe.
Swą budową przypomina zegar dwutabliczkowy typu norymberskiego, z tą różnicą iż dodatkowo posiada zegar równikowy i tablicę do określania wieku księżyca.
Górna tabliczka na wewnętrznej stronie posiada okrągłe wgłębienie, w którym została umieszczona srebrna grawerowana tarcza godzinowa, w środku tarczy znajduje się wizerunek promieniującego Słońca wraz z wizerunkiem Księżyca. Wokół tabliczki umieszczono skalę godzinową.
Na wierzchniej stronie znajduje się tarcza zegara równikowego, w środku, którego jest niewielki otwór do umieszczania gnomonu w kształcie igły. Wokół gnomona znajdują się dwa koła, z których wychodzą trójkątne ramiona i biegną do numerycznych oznaczeń godzin. Na jednym z nich na godzinie dwunastej znajduje się symbol charakterystyczny dla kierunku północnego. Z jednej i drugiej strony tarczy zegarowej znajdują się nazwy 4 miast wraz z ich szerokościami geograficznymi.
Druga tacza posiada okrągłe wycięcie, w którym został umieszczony kompas z różą wiatrów taką samą jak na wierzchniej stronie górnej tabliczki. Zawiera on skróty nazw kierunków geograficznych pośrednich oraz głównych.
Na drugiej stronie tabliczki znajduje się skala kalendarzowa wraz z nazwami miesięcy w języku łacińskim i dniami 20, 10 i 30 lub 31. W samym środku płytki jest się mosiężny okrągły punkt, który służył prawdopodobnie do ustawiania na nim niewielkiej wskazówki. Z wysokości cienia prawdopodobnie można było wyznaczyć jaki mamy dziś dzień.