Otwarcie wystawy „Zdobyć księżyc”


„Here men from the planet Earth first set foot upon the Moon, July 1969 A.D. We came in peace for all mankind”.
„Tu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu w lipcu roku Pańskiego 1969. Przybyliśmy w imię pokoju dla całej ludzkości”.
[Tekst z pamiątkowej tablicy umieszczonej na powierzchni Księżyca]
 
W piątek, 31 marca o godz. 18:00 zapraszamy do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie na wyjątkową podróż – podróż na Księżyc!
Latem 1969 r. Apollo 11 przebył blisko 400 tysięcy kilometrów w cztery dni, by 20 lipca roku lądownik Eagle, na którego pokładzie znajdowali się Neil Armstrong i Buzz Aldrin, wylądował na Morzu Spokoju. Od tamtego czasu tylko 12 ludzi chodziło po Księżycu.
Dla wszystkich urodzonych po 1969 roku człowiek na Księżycu to po prostu fakt historyczny, być może wzniosły czy jeden z ważniejszych. Dla tych, którzy pamiętają te czasy, to wydarzenie, które nie miało sobie równych w historii. Niedowierzanie mieszało się z entuzjazmem, zmagania Armstronga i Aldrina obserwowano na żywo. W Polsce to był środek nocy. Szacuje się, że transmisję z Księżyca oglądało 600 milionów ludzi!
Istnieje przekonanie, że Armstrong i Aldrin zrobili na Księżycu tylko kilka zdjęć. Naprawdę jednak podczas misji Apollo 11 powstało ponad tysiąc fotografii. Kilka z nich stało się natychmiast ikonami i przeniknęło do popkultury, a także do naszego życia codziennego. Ze wszystkich lotów załogowych programu Apollo 7‒17 zostało blisko 15 tysięcy klatek.
Wystawa „Zdobyć Księżyc” to wizualna podróż z Ziemi na Księżyc oraz przez amerykańskie programy kosmiczne: Mercury, Gemini i Apollo. Nie jest to zapis jednej konkretnej misji ani chronologiczna dokumentacja podboju kosmosu. Na wystawie prezentujemy wybór najciekawszych fotografii wykonanych przez astronautów. W drugiej części ekspozycji znajdują się fotografie wykonane „na Ziemi”. Są to zdjęcia z treningów i testów, portrety astronautów oraz fotografie dokumentujące naziemne etapy misji kosmicznych.
Zdjęciom towarzyszą słowa wypowiadane przez ludzi związanych z programem kosmicznym, przede wszystkim astronautów. Poza zdaniami, które doskonale pamiętamy, o wielkim kroku czy używanymi potocznie: „Houston, mamy problem”, znajdują się nie tylko słowa wypowiadane podczas misji, lecz także późniejsze refleksje. Nikt lepiej nie wyjaśni, jak naprawdę wygląda powierzchnia Księżyca, jak się tam poruszać a jak jeździć. Ani też z jakimi niebezpieczeństwami wiążą się podróże na Księżyc, czy co w tym czasie przeżywały rodziny astronautów.
Epoka lotów na Księżyc dobiegła końca. Okazały się one zbyt drogie i niebezpieczne. Jednak nie ustajemy w badaniu kosmosu i ciągle marzymy o ludzkiej eksploracji kolejnych planet i o powrocie na Księżyc. Wrócimy na Księżyc z całą pewnością. Pytanie tylko: kiedy? Może już za dwa lata?
Wystawa „Zdobyć Księżyc” została przygotowana przez Dom Spotkań z Historią. Jej jędrzejowska edycja będzie uzupełniona o wyjątkowe „księżycowe” artefakty ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Zapraszamy!
 
Kuratorka: Joanna Kinowska
Współpraca: Dom Spotkań z Historią, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie
Opieka merytoryczna: dr Grzegorz Brona
Współpraca przy wystawie: Barabasz Opałko, Paweł Olejniczak, Zby Kordys, Paweł Pogoda, Tomasz Kubaczyk, Anna Adamczyk
Tłumaczenia: Magdalena Wajda
Wybór i opracowanie tekstów: Joanna Kinowska
Współpraca redakcyjna: Anna Piłat, Monika Kapa-Cichocka, Małgorzata Purzyńska
Oprawa dźwiękowa: Jarek Grzesica, Fundacja Sztuka i Technologia
Specjalne podziękowania dla: Izabelli Szarek, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie