Odważnik kubełkowy


Odważnik kubełkowy, Krosno Odrzańskie, 1856 r.
 
Dzisiaj na eksponat tygodnia wybraliśmy odważniki kubełkowe, które używane były m.in. przez kupców i mincerzy, aby określać wagę monet i wagę probierczą srebra.
Jest to zestaw pięciu mosiężnych odważników kubełkowych o wagach 10, 10, 5, 2 i 1 łut. Ciężarki mają kształt ściętego stożka, które na czas transportu składa się tak jak matrioszki i zamyka w etui, które ma kształt zbliżony do ciężarków i też jest odważnikiem o wadze 10 łut.
Litera L wewnątrz największego odważnika to skrót w języku niemieckim od dawnej jednostki wagi Lot (Loth, w Polsce Łut), używanej głównie w Prusach. Jej waga była różna w zależności od regionu i przyjmowała ona wartość od 14 do 18 gram, 1L = 1/32 pfund. W 1856 r. w Prusach wprowadzono nowe wartości wagi dla 1 Lot = 16,66 grama.
Napis 1.PHUND na wieku odważnika oznacza wagę 1 funt całego zestawu odważników, który odpowiada 467,711 gramów. Pfund to jednostka masy pochodząca od rzymskiej wagi, której wartość była różna na przestrzeni wieków w różnych państwach. W 1761 r. miary i wagi zostały zreformowane przez Cesarzową Marię Teresę z Austrii, w Prusach po reformie przyjęto pfund pruski wynoszący 467,711 gramów.