Zegar słoneczny wysokościowy


Zegar słoneczny wysokościowy, Anglia, lata 70. XX w.

Dzisiaj prezentujemy zegar słoneczny wysokościowy, który jest repliką kieszonkowego zegara słonecznego wysokościowego znalezionego podczas prac wykopaliskowych w roku 1938 w klasztorze Garth w katedrze w Canterbury w hrabstwie Kent w Anglii. Uważa się, że jest to jedyny zachowany zegar benedyktyński pochodzący z IX-X w. Obecnie oryginał znajduje się w Science Museum w Londynie.
Replika została wykonała w latach 70 XX w., ma kształt prostokątnej metalowej płytki z zakończeniem w kształcie trapezu, do którego przymocowano łańcuszek z pręcikiem stanowiący gnomon zegara. Otwór znajdujący się na płytce służy do umieszczania w nim gnomona, a kropki odpowiadają porze dnia.
Żeby odczytać czas należy gnomon umieścić w otworze, który odpowiada danemu miesiącowi. Następnie tak przygotowany zegar należy umieścić w poziomie i zwrócić w kierunku słońca. Wówczas z położenia cienia można określić porę dnia, a nie godzinę, uniemożliwia to brak skali godzinowej. Można wyznaczyć tylko moment południa prawdziwego.