Wernisaż wystawy „Czas jest najprostszą rzeczą”


Dyrektor Muzeum im. Przypkowskich i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie zapraszają na otwarcie wystawy Doroty Kozieradzkiej i Michała Szuszkiewicza „Czas jest najprostszą rzeczą”.
 
Zespół kuratorski: Matylda Prus i Stach Szabłowski
 
Wernisaż odbędzie się w piątek, 8 kwietnia o godz. 18.00. w Pawilonie Wystawowym Muzeum.
 
*
 
„Czas jest najprostszą rzeczą” to wystawa o czasoprzestrzeni. O zegarach astronomicznych i fotografii. O wywoływaniu zdjęć i wywoływaniu duchów. O naświetlaniu kolekcji i nawiedzaniu obrazów własnej biografii. O teorii względności i praktyce artystycznej. To także wystawa o osobistych kosmosach, które przenikają się z kosmosem Muzeum i razem tworzą czasoprzestrzenny układ artefaktów, obrazów, ciał i świadomości, krążący wokół Słońca, które znajduje się w
Jędrzejowie.
 
*
 
Wystawa „Czas jest najprostszą rzeczą” ma swój początek w kwerendzie, którą Dorota Kozieradzka i Michał Szuszkiewicz przeprowadzili w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Zainspirowana niezwykłymi zbiorami tego Muzeum, para artystów stworzyła projekt skonstruowany na wzór wielowymiarowego uniwersum. Czas staje się w nim przestrzenią, po której można poruszać się w różnych kierunkach, przekraczając granice między przeszłością i przyszłością, zaś osobiste historie przenikają się z kosmicznym wymiarem rzeczywistości.
 
**
 
Prace powstały ze środków przeznaczonych na realizację zadań badawczych prowadzonych przez młodych naukowców na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.