Koncert poświęcony życiu i twórczości Adama Mickiewicza „Mickiewicz w pieśniach”


Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie oraz Fundacja ,,Instytut Świętokrzyski” zapraszają na koncert słowno-muzyczny pt. ,,Mickiewicz w pieśniach”, który odbędzie się 26 listopada 2021 r. o godz.17:00 w Pawilonie Wystawowym Muzeum.
Koncert słowno-muzyczny poświęcony naszemu wieszczowi narodowemu Adamowi Mickiewiczowi. Jest odzwierciedleniem hołdu jaki złożyli kompozytorzy różnych pokoleń wielkiemu, polskiemu poecie. Składa się głównie z pieśni czołowych kompozytorów polskich, takich jak: Fr. Chopin, St. Moniuszko czy I.J. Paderewski. Jednak specjalnie na okazję tego projektu zostały wyszukane nieznane utwory innych twórców polskich, bardzo rzadko prezentowane a ujmujące niezwykłą urodą słowiańskiej melodyki. Ciekawostką jest kilka pieśni kompozytorów rosyjskich, którzy pisali do oryginalnych mickiewiczowskich tekstów lub przekładów na język rosyjski.
Cały koncert przesiąknięty jest malowniczością polskiego romantyzmu. Zawiera utwory ,,ku pokrzepieniu serc” o tematyce patriotycznej, pełne miłości i tęsknoty za ojczyzną a także liryki miłosne. Przemyślana narracja przedstawia w sposób nietuzinkowy życie i twórczość Mickiewicza oraz pomaga zrozumieć i docenić głębie jego poezji.
Program koncertu: (czas trwania: 1 godzina 15 minut)
I.J. Paderewski – Piosnka Dudarza
W. Żeleński – W imionniku S.B
H. Opieński – Kwiecień
I.J. Paderewski – Nad wodą wielką
S. Niewiadomski – Polały się łzy
S. Niewiadomski – Słowiczku mój
F. Chopin – Precz z moich oczu
S. Moniuszko – Niepewność
C. Cui – Sen
C. Cui – Widzenie w gaju
P. Czajkowski – Ranek i wieczór
F. Chopin – Pieszczotka
S. Moniuszko – Triolet
M. Rimski-Korsakow – Świtezianka
Wykonawcy:
Renata Drozd – sopran
Małgorzata Kowalska – fortepian
Marcin Brykczyński – narracja