Zegar słoneczny pierścieniowy


Zegar słoneczny pierścieniowy, Jędrzejów, 1914 r.

Dziś prezentujemy kolejny eksponat wykonany przez Feliksa Przypkowskiego. Samodzielnie wykonał kilkadziesiąt zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych, przy czym korzystał z odpowiedniej literatury na temat gnomoniki, którą sam zgromadził.

Zegar wykonany został ze sklejki i wykreślony na szerokość geograficzną Jędrzejowa. Składa się z dwóch płaskich pierścieni: zewnętrznego z uchwytem do zawieszania i wewnętrznego (koło godzinne) oraz płytki prostokątnej umieszczonej w centrum.

Przypomnijmy: aby odczytać godzinę, ustawiamy według skali kątowej (znajdującej się na odwrocie), uchwyt na daną szerokość geograficzną, natomiast przeziernik ustawiamy na dany miesiąc, dzień w roku. Następnie rozkładamy oba pierścienie, zawieszamy zegar pionowo i orientujemy odpowiednio do stron świata. Listwą manewrujemy tak, aby światło przechodziło przez przeziernik, wówczas plamka światła padająca na skalę godzinową, znajdująca się na wewnętrznej stronie pierścienia wskaże godzinę czasu prawdziwego słonecznego.