Wykład – Od kontestacji do afirmacji – drogi do wolności w sztuce PRL


Z okazji 37. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie i Jędrzejowski Uniwersytet Trzeciego Wieku serdecznie zapraszają na okolicznościowy wykład poświęcony mniej lub bardziej jawnej krytyce peerelowskiej rzeczywistości w sztuce polskiej l. 50.-80. XX w.

Artyści w swym dążeniu do wolności często piętnowali to, co uważali za złe w otaczającym ich świecie. W okresie PRL-u musieli jednak liczyć się z tym, że ich dzieła zostaną objęte cenzurą. W tej sytuacji sztuka musiała operować aluzją i niedomówieniem, balansując na granicy tego, co dozwolone i tego, co zakazane. Jednak często niemożność wypowiedzenia się wprost zmuszała do wysiłku twórczego i owocowała dziełami wysokiej klasy. Jak artyści w PRL radzili sobie z ograniczeniami i co się stało, gdy po przełomie 1989 r. odzyskali pełną wolność wypowiedzi?

Przypomnimy artystów takich, jak Bronisław Wojciech Linke, Łukasz Korolkiewicz, Krzysztof Jackowski, Pomarańczowa Alternatywa i wielu innych. Wykład wygłosi dyrektor Muzeum – Jan Przypkowski.

Serdecznie zapraszamy!