Jędrzejów na drodze do niepodległości


Jędrzejów na drodze do niepodległości

Wystawa czasowa

12 października 2018 r. – 30 marca 2019 r.

Zorganizowana na 100-lecie odzyskania niepodległości wystawa pokazuje wydarzenia I wojny światowej z perspektywy Jędrzejowa. W tamtych dniach miasto było świadkiem ważnych wydarzeń – już 3 sierpnia 1914 r. dotarł tu pierwszy regularny oddział polskiego wojska, tzw. Siódemka Beliny, a kilka dni później I Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego. On sam kilkakrotnie bywał później w Jędrzejowie, a nawet kwaterował w domu Przypkowskich przy Rynku. W tym czasie nieopodal nad Nidą trwała wojna pozycyjna. Jędrzejów stał się miastem tyłowym; dla celów komunikacji z frontem Austriacy wybudowali wówczas polową kolejkę wąskotorową, czynną do dziś.

Wystawa prezentuje pamiątki, archiwalne zdjęcia i dokumenty związane z tamtymi wydarzeniami. Wiele zaprezentowanych eksponatów to niezwykle ciekawe obiekty wypożyczone z innych muzeów, jak i z nigdy nie udostępnianych kolekcji prywatnych, w tym broń używana przez legionistów Józefa Piłsudskiego i wiele innych.

 

Lekcje na wystawie

Grupy szkolne zapraszamy na lekcje muzealne na wystawie, dla uczniów szkół podstawowych i liceów – zajęcia są dostosowane do grup wiekowych i programu nauczania. Jak wyglądała I wojna światowa i odzyskanie niepodległości od strony Jędrzejowa i okolic? Opowiemy o tych wydarzeniach w ciekawy sposób, a opowieści zilustrujemy doskonałymi eksponatami.

Ceny lekcji muzealnych na wystawie – 4 zł/os.

Czas trwania zajęć – ok. 60 min.

Lekcje będą prowadzone w grupach liczących max 30 osób (prosimy o nie łączenie klas).

Rezerwacje prosimy składać na 5 dni przed planowaną lekcją.

tel. 41 386 24 45

email: rezerwacjempj@gmail.com